| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 1A (AC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Side Rotary - No Lever |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | Explosion Proof |
| Operating Force: | 126gfm |
| Release Force: | 11gfm |
| Pretravel: | 30° |
| Differential Travel: | 20° |
| Overtravel: | 75° |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
16CX200Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDTX2 1A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16CX2EHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDTX2 1A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16CX5CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16HM5Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
18CX10HM-D01EHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
18HM45Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 1A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
18HM49Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 1A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
19HM3-CBHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT .5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
19HM4Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT .5A |
In Stock: 0 $523.90500 |
![]() |
19HM4-CBHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT .5A |
In Stock: 0 $0.00000 |