| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 7A (DC) |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - DC: | 28 V |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 141 ~ 482gf |
| Release Force: | 113gf |
| Pretravel: | 0.050" (1.27mm) |
| Differential Travel: | 0.004" (0.1mm) |
| Overtravel: | 0.003" (0.076mm) |
| Operating Temperature: | -53°C ~ 105°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
131EN27-2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT ROLLER LEVER SPST |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
131EN92-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT ROLLER LEVER SPDTX2 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
131EN93-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT ROLLER LEVER SPDTX2 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
13HM1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 28V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
14HM19-5Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 1A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
14HM6-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 1A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
14XE24Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPST 7A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
14XE65Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPDT 7A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
14XE66Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPST 7A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
16CX1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |