| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 198gf |
| Release Force: | 28gf |
| Pretravel: | 0.030" (0.8mm) |
| Differential Travel: | 0.003" (0.075mm) |
| Overtravel: | 0.003" (0.076mm) |
| Operating Temperature: | -184°C ~ 121°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
11HM65H-REL-PGMHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPDT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
121EN93-2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
124EN186-6Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNGER |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
125EN56-RBHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX4 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
12CX2AEHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDTX2 20A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
12HM12-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
12HM12-2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
12HM30-5-REL-PGMHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
12HR25-14BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH STEEL PLUNG SEAL SPDTX2 |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
12HR34-1BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH STEEL PLUNG SEALED SPST |
In Stock: 0 $0.00000 |