| Type | Description |
|---|---|
| Series: | V7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPST-NC |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 125 V |
| Voltage Rating - DC: | 125 V |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 160gf |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | - |
| Differential Travel: | - |
| Overtravel: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
V7-1E17P02Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 10A PCB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1F37D8-000-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 3A PCB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1X1AE9-433Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPDT 6A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1X1AE9B0-048Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LONG LEVER SPDT 6A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1X2AD8-292Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPST 6A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1X2AE9-294Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPST 6A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-1X3AD8-263Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SIM ROLLER SPST 6A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-2A19D8-271-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT SPDT 5A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-2B29E9-000-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPST 11A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
V7-2S20D8-000-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH PIN PLUNGER SPST .1A QC |
In Stock: 0 $0.00000 |