| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 50mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 250 V |
| Voltage Rating - DC: | 60 V |
| Actuator Type: | Spring, Rod |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Wobble, Plastic |
| Operating Force: | 283gf |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 1.000" (25.4mm) |
| Differential Travel: | - |
| Overtravel: | - |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 93°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSXJ7L-7AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXM4N-2CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXM4N-4MHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXM4N-5CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXM4UHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT DPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXM7NHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXM7N-1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXN3K-1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXN4KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSXN4L-2CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |