| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HDLS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 115 V |
| Actuator Type: | Side Rotary - No Lever |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Plug In |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Status Indicator |
| Operating Force: | 19gfm |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 15° |
| Differential Travel: | 5° |
| Overtravel: | 60° |
| Operating Temperature: | -1°C ~ 121°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSS1H-4NHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSS1HDD-CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LST1H-1CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSU1A4Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSU1A-4RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSU3K1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSU3K-2JHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSU5AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSU9AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSW3NHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |