| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HDLS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 115 V |
| Actuator Type: | Side Rotary, Roller |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Plug In |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Nylon Roller, Back Mounted |
| Operating Force: | 46gfm |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 9° |
| Differential Travel: | 3° |
| Overtravel: | 66° |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 121°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSP1A-1DHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A25Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A-2AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A-2DHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A4Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A-4MHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1A5-1CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1EHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSP1E-1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |