| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HDLS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 115 V |
| Actuator Type: | Spring, Cat Whisker |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Plug In |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Status Indicator |
| Operating Force: | 85gf |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 4.500" (114mm) |
| Differential Travel: | - |
| Overtravel: | - |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 93°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSK8A-8CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM2D-1BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM2D-2JHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM4N-1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM4N-1BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM4N-2BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM6D-1DHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM6D-2AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM6D3Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSM6D4-5DHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |