| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HDLS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 50mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC: | 250 V |
| Voltage Rating - DC: | 60 V |
| Actuator Type: | Side Rotary - No Lever |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Plug In |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Force: | 19gfm |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 9° |
| Differential Travel: | 3° |
| Overtravel: | 66° |
| Operating Temperature: | -1°C ~ 121°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSH4L13Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSH9AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSJ1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSJ1AB-7NHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSJ1AC-7NHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSJ3KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSJ6BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSK1AHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSK1E-8CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LSK5A-8BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
In Stock: 0 $0.00000 |