| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT x 4 |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 20A (AC), 500mA (DC) |
| Voltage Rating - AC: | 120 V |
| Voltage Rating - DC: | 125 V |
| Actuator Type: | Side Rotary - No Lever |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | - |
| Operating Force: | 127gf |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 15° |
| Differential Travel: | 10° |
| Overtravel: | 90° |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
22SM157-T2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 30V |
In Stock: 0 $0.00000 |
24CE55-Y1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
24CX12Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWITCH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
24CX2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWITCH |
In Stock: 0 $593.46000 |
![]() |
GKFE3P7T4Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
GKGE3LXB4Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
GKLA2K1A2-F04Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH INTERLOCK DPDT SNAP ACT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
GKLA2K1A2-F04-CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH INTERLOCK DPDT SNAP ACT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
GKLA2K2A2Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH INTERLOCK DPDT SNAP ACT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
GKLA2K2A2-F04-CHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH INTERLOCK DPDT SNAP ACT |
In Stock: 0 $0.00000 |