| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AGX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Mounting Type: | Holder |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| Current Rating (Amps): | 63 mA |
| Voltage Rating - AC: | 250 V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Response Time: | Fast Blow |
| Package / Case: | 8AG, 1/4" x 1" |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Melting I²t: | - |
| Approval Agency: | cULus |
| Operating Temperature: | - |
| Color: | - |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.042" L (6.35mm x 26.47mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
BK/GMD-125MAPowerStor (Eaton) |
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/GMD-150MAPowerStor (Eaton) |
FUSE GLASS 150MA 250VAC 5X20MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/AGC-V-1/16PowerStor (Eaton) |
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/GDC-V-63MAPowerStor (Eaton) |
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/MDA-V-8/10PowerStor (Eaton) |
FUSE CERM 800MA 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/MDA-V-1-1/2PowerStor (Eaton) |
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/MDA-V-6/10PowerStor (Eaton) |
FUSE CERM 600MA 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/MDA-V-2PowerStor (Eaton) |
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/MDA-V-1PowerStor (Eaton) |
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BK/MDA-V-3/4PowerStor (Eaton) |
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG |
In Stock: 0 $0.00000 |