| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 50 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 650mV @ 100mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 200 @ 100mA, 2V |
| Power - Max: | 1 W |
| Frequency - Transition: | 390MHz |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 6-SMD, Flat Leads |
| Supplier Device Package: | 6-MCPH |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2SB561CTZ-ERochester Electronics |
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANS PNP |
In Stock: 14,300 $0.09000 |
BCX5116E6327HTSA1Rochester Electronics |
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR |
In Stock: 13,000 $0.09000 |
|
![]() |
2SA1882T-TD-ERochester Electronics |
BIP PNP 1.5A 15V |
In Stock: 13,000 $0.09000 |
2SB562CTZ-ERochester Electronics |
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANS PNP |
In Stock: 12,500 $0.09000 |
|
MPSA27RLRARochester Electronics |
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR |
In Stock: 12,000 $0.09000 |
|
2N6519RLRARochester Electronics |
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANS PNP |
In Stock: 12,000 $0.09000 |
|
BCP49E6327Rochester Electronics |
BIPOLAR DARLINGTON TRANSISTOR |
In Stock: 11,000 $0.09000 |
|
2SC3916Rochester Electronics |
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSTR NPN |
In Stock: 10,684 $0.09000 |
|
KSA1015OBURochester Electronics |
TRANS PNP 50V 150MA TO92-3 |
In Stock: 9,000 $0.09000 |
|
BFN39E6327Rochester Electronics |
HIGH VOLTAGE BIPOLAR TRANSISTOR |
In Stock: 9,000 $0.09000 |