| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 74LVC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | - |
| Output Type: | Open Drain |
| Current - Output High, Low: | -, 32mA |
| Voltage - Supply: | 1.65V ~ 5.5V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Supplier Device Package: | 5-TSSOP |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
74HC7541N,112NXP Semiconductors |
IC BUFFER NON-INVERT 6V 20DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
N74F243N,602NXP Semiconductors |
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 14DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74LVCH322244AEC,51NXP Semiconductors |
IC BUF NON-INVERT 3.6V 96LFBGA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74LVCH322244AEC:55NXP Semiconductors |
IC BUF NON-INVERT 3.6V 96LFBGA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74LVCH322244AEC;55NXP Semiconductors |
IC BUF NON-INVERT 3.6V 96LFBGA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74ALVT162244DL,118NXP Semiconductors |
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 48SSOP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74ALVT162244DL,112NXP Semiconductors |
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 48SSOP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
N74F541D,602NXP Semiconductors |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
M74HCT245B1RSTMicroelectronics |
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
M74HCT244B1RSTMicroelectronics |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |