| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Peripheral Driver |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 2 |
| Input Type: | Inverting |
| Output Type: | Open Collector |
| Current - Output High, Low: | -, 300mA |
| Voltage - Supply: | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD74HCT368MG4Texas Instruments |
IC BUFFER INVERT 5.5V 16SOIC |
In Stock: 0 $0.42061 |
|
SN74ABT2244ADWRE4Texas Instruments |
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC |
In Stock: 0 $0.46927 |
|
SN74ABT2244ANSRE4Texas Instruments |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO |
In Stock: 0 $0.46927 |
|
SN74ABT2244ADBRG4Texas Instruments |
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SSOP |
In Stock: 0 $0.46927 |
|
SN74ABT2244ANSRTexas Instruments |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO |
In Stock: 0 $0.41701 |
|
SN74LV541ARGYRTexas Instruments |
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20VQFN |
In Stock: 0 $0.94000 |
|
74LVTN16244BDGG,12Nexperia |
IC BUF NON-INVERT 3.6V 48TSSOP |
In Stock: 0 $0.42750 |
|
74LVTH16244BDGG,11Nexperia |
IC BUF NON-INVERT 3.6V 48TSSOP |
In Stock: 0 $0.42750 |
|
74LVTH16245BDGG:11Nexperia |
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOP |
In Stock: 0 $0.42750 |
|
74LVC2G125DCUTG4Texas Instruments |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 8VSSOP |
In Stock: 0 $0.45424 |