| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 74BCT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Input Type: | - |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 80mA, 188mA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 24-SOIC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SN74ALS639ANRochester Electronics |
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP |
In Stock: 3,488 $3.46000 |
|
SN74ALS621ADWRochester Electronics |
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SOIC |
In Stock: 3,084 $3.46000 |
|
SN74ABT5402ADWRochester Electronics |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 28SOIC |
In Stock: 22,310 $3.50000 |
|
CD74FCT541ERochester Electronics |
IC BUFFER NON-INVERT 5.25V 20DIP |
In Stock: 11,266 $3.54000 |
|
SN74BCT757NRochester Electronics |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20DIP |
In Stock: 12,560 $3.60000 |
|
SN64BCT757DWRRochester Electronics |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SOIC |
In Stock: 1,940 $3.60000 |
|
SN74ABT16623DLRRochester Electronics |
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 48SSOP |
In Stock: 25,800 $3.63000 |
|
SN74AS760DWRRochester Electronics |
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SOIC |
In Stock: 7,724 $3.64000 |
|
SN74VMEH22501DGGRochester Electronics |
SN74VMEH22501 8-BIT UNIVERSAL BU |
In Stock: 2,400 $3.64000 |
|
SN74BCT25245DWRochester Electronics |
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC |
In Stock: 6,582 $3.80000 |