| Type | Description |
|---|---|
| Series: | POWR-GARD®, POWR-PRO® LLSRK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Mounting Type: | Holder |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Current Rating (Amps): | 300A |
| Voltage Rating - AC: | 600 V |
| Voltage Rating - DC: | 300 V |
| Response Time: | Slow Blow |
| Applications: | Electrical, Industrial |
| Features: | - |
| Class: | RK1 |
| Approval Agency: | CE, CSA, QPL, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200kA AC, 20kA DC |
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminals |
| Size / Dimension: | 2.843" Dia x 11.626" L (72.20mm x 295.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LSRK250.XWickmann / Littelfuse |
FUSE CRTRDGE 250A 600VAC/300VDC |
In Stock: 11 $220.28000 |
170M3108Eaton |
FUSE SQUARE 40A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3109Eaton |
FUSE SQUARE 50A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3110Eaton |
FUSE SQUARE 63A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3111Eaton |
FUSE SQUARE 80A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3112Eaton |
FUSE SQUARE 100A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3113Eaton |
FUSE SQUARE 125A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3114Eaton |
FUSE SQUARE 160A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3115Eaton |
FUSE SQUARE 200A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |
|
170M3459Eaton |
FUSE SQUARE 50A 700VAC RECT |
In Stock: 0 $220.45667 |