| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Limitron™ KTK-R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Mounting Type: | Holder |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Current Rating (Amps): | 600mA |
| Voltage Rating - AC: | 600 V |
| Voltage Rating - DC: | - |
| Response Time: | Fast Blow |
| Applications: | Electrical, Industrial |
| Features: | - |
| Class: | CC |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200kA |
| Package / Case: | 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SPXI032.LXBMWickmann / Littelfuse |
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 32A |
In Stock: 0 $39.71200 |
|
0496150.ZWickmann / Littelfuse |
FUSE LINK 150A 32VDC IN-LINE |
In Stock: 0 $39.76880 |
|
![]() |
0496175.ZWickmann / Littelfuse |
FUSE LINK 175A 32VDC IN-LINE |
In Stock: 0 $39.76880 |
![]() |
0496200.ZWickmann / Littelfuse |
FUSE LINK 200A 32VDC IN-LINE |
In Stock: 0 $39.76880 |
![]() |
NTN-R-60Eaton |
BUSS NEUTRAL |
In Stock: 0 $39.83000 |
![]() |
004331013Altech Corporation |
FUSENH00CARS80100A690VAC 440VDCF |
In Stock: 0 $39.86000 |
SPXI030.TXBMWickmann / Littelfuse |
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 30A |
In Stock: 0 $39.92300 |
|
SPXI015.TXBWickmann / Littelfuse |
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 15A |
In Stock: 0 $39.92300 |
|
SPXI008.TXBWickmann / Littelfuse |
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 8A |
In Stock: 0 $39.92300 |
|
SPXI005.TXBWickmann / Littelfuse |
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 5A |
In Stock: 20 $39.92300 |