| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PU |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Container Type: | Enclosure |
| Size / Dimension: | 5.500" L x 4.130" W (139.70mm x 104.90mm) |
| Height: | 2.440" (61.98mm) |
| Area (L x W): | 22.7in² (147cm²) |
| Design: | Cover Included |
| Material: | Plastic, Polycarbonate |
| Color: | Gray, Clear Cover/Door |
| Thickness: | 0.120" (3.05mm) |
| Features: | - |
| Ratings: | IP68, NEMA 1, 2, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ASE6X6X6NKnVent Hoffman |
JUNCTION BOX STEEL 6"L X 6"W |
In Stock: 4 $26.68000 |
|
PN-1329-ABud Industries, Inc. |
IP68 NEMA 6P PC BOX 5.74X8.74X1. |
In Stock: 35 $27.28000 |
|
PN-1329-ACBud Industries, Inc. |
IP68 NEMA 6P PC BOX WITH CLEAR C |
In Stock: 5 $27.28000 |
|
PN-1329-AMBBud Industries, Inc. |
IP68 NEMA 6P PC BOX WITH MOUNTIN |
In Stock: 0 $27.88000 |
|
PN-1329-ACMBBud Industries, Inc. |
IP68 NEMA 6P PC BOX WITH CLEAR C |
In Stock: 0 $27.88000 |
|
RP1270CHammond Manufacturing |
ENCL OWHT POLY 186X146X55 CLRLID |
In Stock: 5 $27.90000 |
|
CBXF12BL-AYPanduit Corporation |
SURFACE MOUNT BOX, 12 PORT, MULT |
In Stock: 2 $28.03000 |
|
![]() |
1554Q2GYCLHammond Manufacturing |
ENCL RAL7035 GRY POLY W/CLR LID |
In Stock: 4 $28.50000 |
1557H2GYHammond Manufacturing |
PC NEMA WALL MNT ENCL GY |
In Stock: 0 $29.77000 |
|
RP1270BFCHammond Manufacturing |
ENCL OWTPOLY 186X146X55 CLRLIDFL |
In Stock: 1 $30.15000 |