| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.791" (20.09mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 27.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72078CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 445 $11.50000 |
|
72403CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .096 |
In Stock: 419 $11.50000 |
|
72101CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .096 |
In Stock: 351 $11.50000 |
|
72391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 312 $11.50000 |
|
72388CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 307 $11.50000 |
|
72404CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 301 $11.50000 |
|
72100CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .0950 |
In Stock: 297 $11.50000 |
|
72098CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .0950 |
In Stock: 277 $11.50000 |
|
72107CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.00,W= .096 |
In Stock: 263 $11.50000 |
|
72090CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .0915 |
In Stock: 258 $11.50000 |