| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.082" (2.08mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.936" (23.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72436CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .112 |
In Stock: 255 $11.42000 |
|
72510CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .082 |
In Stock: 253 $11.42000 |
|
72324CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 238 $11.42000 |
|
72305CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .100 |
In Stock: 208 $11.42000 |
|
72389CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 204 $11.42000 |
|
72575CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .120 |
In Stock: 160 $11.42000 |
|
72411CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 108 $11.42000 |
|
72390CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 107 $11.42000 |
|
72299SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.50,W= .100 |
In Stock: 406 $11.43000 |
|
72310SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 346 $11.43000 |