| Type | Description |
|---|---|
| Series: | STFV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Filter Type: | Single Phase |
| Configuration: | Single Stage |
| Voltage - Rated DC: | - |
| Voltage - Rated AC: | 240V |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral): | - |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase): | - |
| Current: | 15 A |
| Frequency - Operating: | 50/60Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Approval Agency: | CSA, cURus |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Inductance: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FN3310-400-99-R5Schaffner EMC, Inc. |
LINE FILTER 520VAC 400A CHASS |
In Stock: 1 $611.17000 |
|
![]() |
FN5030-25-33Schaffner EMC, Inc. |
LINE FILTER 25A CHASSIS MOUNT |
In Stock: 0 $612.75000 |
B84143V0038R231TDK EPCOS |
SINUSOIDAL OUTPUT FILTER 38A, 40 |
In Stock: 0 $614.24000 |
|
FLLD4200ATHT7KEMET |
LINE FILTER 200A CHASS MNT |
In Stock: 0 $614.26000 |
|
B84143B0150S020TDK EPCOS |
LINE FILTER 530/310VAC 150A CHAS |
In Stock: 0 $614.94000 |
|
B84142A0400S081TDK EPCOS |
LINE FILTER 800VDC 400A CHASSIS |
In Stock: 0 $615.19000 |
|
![]() |
B84243A6220B000TDK EPCOS |
EMV LINE FILTER |
In Stock: 0 $617.40000 |
1-6609070-2TE Connectivity AMP Connectors |
LINE FILTER 230A CHASSIS MOUNT |
In Stock: 0 $617.86500 |
|
200TYSS104Delta Electronics / EMI |
LINE FILTER 480VAC CHASSIS MOUNT |
In Stock: 0 $620.30000 |
|
![]() |
FN258P-130-35Schaffner EMC, Inc. |
LINE FILTER 130A CHASSIS MOUNT |
In Stock: 0 $626.13000 |