| Type | Description |
|---|---|
| Series: | GF |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Filter Type: | Single Phase |
| Configuration: | Single Stage |
| Voltage - Rated DC: | 250V |
| Voltage - Rated AC: | 250V |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral): | - |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase): | - |
| Current: | 5 A |
| Frequency - Operating: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Approval Agency: | CSA |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Threaded Post (M4) |
| Inductance: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FMBB-37MC-1240Schurter |
FMBB EP FILTER 1PH 2ST 12A 250VA |
In Stock: 10 $34.11000 |
|
FMBB-36MC-1240Schurter |
FMBB EP FILTER 1PH 2ST 12A 250VA |
In Stock: 810 $34.11000 |
|
AMI-21-30-6AMI (Altran Magnetics, Inc.) |
LINE FILTER 250VAC 30A CHASS MNT |
In Stock: 40 $34.16000 |
|
FMBB-34MD-1640Schurter |
FMBB EP FILTER 1PH 2ST 16A 250VA |
In Stock: 9 $34.52000 |
|
LF-202U-1KEMET |
POWER LINE FILTER, RFI FILTER, E |
In Stock: 13 $34.85000 |
|
FN2060-16-07Schaffner EMC, Inc. |
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT |
In Stock: 19 $35.04000 |
|
FMBB-36MD-1640Schurter |
FMBB EP FILTER 1PH 2ST 16A 250VA |
In Stock: 10 $35.55000 |
|
![]() |
AMI-23-30-6AMI (Altran Magnetics, Inc.) |
LINE FILTER 250VAC 30A CHASS MNT |
In Stock: 60 $36.83000 |
![]() |
AMI-23B-30-6AMI (Altran Magnetics, Inc.) |
LINE FILTER 250VAC 30A CHASS MNT |
In Stock: 58 $36.83000 |
![]() |
AMI-22-30-6AMI (Altran Magnetics, Inc.) |
LINE FILTER 250VAC 30A CHASS MNT |
In Stock: 40 $36.83000 |