| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Reference Type: | Series |
| Output Type: | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.505V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 15 mA |
| Tolerance: | -0.6%, +0.2% |
| Temperature Coefficient: | 150ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Voltage - Input: | 4.5V ~ 30V |
| Current - Supply: | 2.5mA |
| Current - Cathode: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-206AC, TO-52-3 Metal Can |
| Supplier Device Package: | TO-52-3 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
AD2700UD/883BLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC +10V PREC REFERENCE 14CERDIP |
In Stock: 0 $368.66000 |
|
8503003YALinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 14CDIP |
In Stock: 0 $368.95000 |
|
8503004YALinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 14CDIP |
In Stock: 0 $383.04000 |
|
AD2702UD/883BLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 14CDIP |
In Stock: 0 $407.55000 |
|
![]() |
TL431TDA1Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 36V 2.2% DIE |
In Stock: 0 $498.19440 |
![]() |
TL1431VTDB1Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 36V 0.4% DIE |
In Stock: 0 $548.16080 |
![]() |
TL1431VTDB2Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 36V 0.4% DIE |
In Stock: 0 $657.79300 |
![]() |
TL431TDA2Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 36V 2.2% DIE |
In Stock: 0 $672.56200 |
![]() |
5962R0051601VGALinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
REF05AJQMLR IC |
In Stock: 0 $631.62000 |
![]() |
5962R0051601VPALinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
REF05AZQMLR IC |
In Stock: 0 $631.62000 |