| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Reference Type: | Shunt |
| Output Type: | Adjustable |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.24V |
| Voltage - Output (Max): | 20 V |
| Current - Output: | 200 mA |
| Tolerance: | ±1% |
| Temperature Coefficient: | 30ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Voltage - Input: | - |
| Current - Supply: | - |
| Current - Cathode: | 300 µA |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-25 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
AZ432BRTR-E1Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
IC VREF SHUNT 18V 1% SOT89 |
In Stock: 0 $0.44647 |
|
LM4040EIM3-2.5Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 2% SOT23-3 |
In Stock: 0 $0.41700 |
|
LM4040C20ILPE3Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3 |
In Stock: 0 $0.47094 |
|
LT1009IDRG4Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC |
In Stock: 0 $0.50100 |
|
ZXRD060FK-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
IC VREF SHUNT 18V 1% 10-DFN2626P |
In Stock: 0 $0.45000 |
|
TLV431CDBVTG4Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 6V 1.5% SOT23-5 |
In Stock: 0 $0.47428 |
|
TLV431IDBVTG4Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 6V 1.5% SOT23-5 |
In Stock: 0 $0.47428 |
|
LM4040C50ILPE3Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3 |
In Stock: 0 $0.47762 |
|
LM4041CILPE3Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 10V 0.5% TO92-3 |
In Stock: 0 $0.47762 |
|
LM4040C30ILPE3Texas Instruments |
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3 |
In Stock: 0 $0.48263 |