| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Reference Type: | Series |
| Output Type: | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 10 mA |
| Tolerance: | ±0.4% |
| Temperature Coefficient: | 10ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Voltage - Input: | 4.5V ~ 30V |
| Current - Supply: | 1.5mA |
| Current - Cathode: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-206AC, TO-52-3 Metal Can |
| Supplier Device Package: | TO-52-3 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LM103H-3.3-RERochester Electronics |
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE, |
In Stock: 0 $84.83000 |
85514012ALinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF TEMP TRANSDUCER 20CLCC |
In Stock: 1 $89.97000 |
|
![]() |
LM103H-3.3Rochester Electronics |
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE, |
In Stock: 0 $102.27000 |
![]() |
AD50566Rochester Electronics |
50566,2702,REF IC |
In Stock: 0 $104.31000 |
AD588TE/883BRochester Electronics |
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
In Stock: 0 $175.97000 |
|
AZ431BZ-ATRG1Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
IC VREF SHUNT 36V 0.8% TO92 |
In Stock: 0 $0.06403 |
|
LM431AIZSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
IC VREF SHUNT 36V 2% TO92-3 |
In Stock: 120,000 $0.06547 |
|
AZ431BZ-ATRE1Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
IC VREF SHUNT 36V 0.8% TO92 |
In Stock: 0 $0.06680 |
|
AZ431BN-ATRG1Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
IC VREF SHUNT 36V 0.8% SOT23 |
In Stock: 0 $0.07021 |
|
TL431ACDBZRVLNexperia |
IC VREF SHUNT 36V 1% TO236AB |
In Stock: 0 $0.07363 |