| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 3547 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance (Ohms): | 200 |
| Tolerance: | ±3% |
| Power (Watts): | 1W |
| Built in Switch: | None |
| Number of Turns: | 3 |
| Taper: | Linear |
| Number of Gangs: | 2 |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Rotation: | 1080° |
| Resistive Material: | Wirewound |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Actuator Type: | Slotted |
| Actuator Length: | 0.811" (20.60mm) |
| Actuator Diameter: | 0.236" (6.00mm) |
| Bushing Thread: | M9 x 0.75 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3548S-1BA-502BJ.W. Miller / Bourns |
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
3549H-1AA-503AJ.W. Miller / Bourns |
POT 50K OHM 2W HYBRITRON LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
3549H-2AA-502/502AJ.W. Miller / Bourns |
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
3549S-1AG-104AJ.W. Miller / Bourns |
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
53AAD-B28-E18LJ.W. Miller / Bourns |
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
53AAD-B28-E23LJ.W. Miller / Bourns |
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
53AAD-B28-S20LJ.W. Miller / Bourns |
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG |
In Stock: 0 $0.00000 |
6630S0A-C28-R103J.W. Miller / Bourns |
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
6630S1A-C28-R103J.W. Miller / Bourns |
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
6630S1D-B28-A203J.W. Miller / Bourns |
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR |
In Stock: 0 $0.00000 |