| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 240 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 1 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC22FF241F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 1% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF241G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 2% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF241G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 2% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF241J-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF251D-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 0.5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF251D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 0.5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF251F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 1% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF251F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 1% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF251G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 2% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF251G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 2% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |