| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1100 pF |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Voltage - Rated: | 1 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC22FF112D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 0.5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF112F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF112F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF112G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 2% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF112G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 2% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF112J-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF121D-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 0.5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF121D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 0.5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF121F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 1% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF122D-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 0.5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |