| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1100 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC22FD122F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD122F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1200PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD501F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD501F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD501G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500PF 2% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD511F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 510PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD511F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 510PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD511G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 510PF 2% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD511G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 510PF 2% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD561F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 560PF 1% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |