| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 360 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC18FD361F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 1% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD361G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 2% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD361G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 2% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD391F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 1% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD391F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 1% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD391G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 2% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD431F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 430PF 1% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD431F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 430PF 1% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD431J-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 430PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD471F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 470PF 1% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |