| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 36 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 1 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12FF360J-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 5% 1KV 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FF390F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 1% 1KV 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FF430F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43PF 1% 1KV 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FF430G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43PF 2% 1KV 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FF470F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 1% 1KV 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FA251F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 1% 100V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FA251F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 1% 100V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FA271F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 1% 100V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FA271G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 2% 100V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FA301F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 1% 100V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |