| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12FD470G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD500F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 50PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD500F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 50PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD500G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 50PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD500J-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 50PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD510F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD510G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD510J-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD560F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD620F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |