| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12FD151G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD151G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD330F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD330G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD360F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD360F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD360G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD390F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD430F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD430G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |