| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 50 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12FA510G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51PF 2% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA560F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 1% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA560G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56PF 2% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA620G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 2% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA750G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75PF 2% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA820G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 2% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA910F-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 1% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA910F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 1% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA910G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 2% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA910J-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 5% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |