| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3 pF |
| Tolerance: | ±0.25pF |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.055" (1.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC08CA040C-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4PF 0.25PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA050C-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5PF 0.25PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA060C-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6PF 0.25PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA080C-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8PF 0.25PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA080D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8PF 0.5PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA090C-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9PF 0.25PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA090D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9PF 0.5PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA100C-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10PF 0.25PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08EA200G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20PF 2% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08EA240G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24PF 2% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |