| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.091 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.500" L x 0.500" W (38.10mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.941" (23.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F823FPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $155.04500 |
CMR08F433GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $155.55500 |
|
CMR08F753FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $156.05000 |
|
CMR08F823GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $156.35000 |
|
![]() |
CMR08F393GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $156.68000 |
![]() |
CMR08F433JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $156.68000 |
![]() |
CMR08F913GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $156.87500 |
CMR08F913JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $157.30000 |
|
![]() |
CMR08F363FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $158.05500 |
![]() |
CMR08F823JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $158.05500 |