| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.068 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F623JPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $138.21500 |
CMR08F913JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $138.23000 |
|
![]() |
CMR08F363FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $138.89500 |
![]() |
CMR08F823JPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $138.89500 |
![]() |
CMR08F753GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $139.46000 |
CMR08F513JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $139.59000 |
|
CMR08F753JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $139.94000 |
|
CMR08F363GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $140.23000 |
|
CMR08F433FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $140.32000 |
|
CMR08F473GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $140.33000 |