| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.051 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F363JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $128.95000 |
|
![]() |
CMR08F333JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $129.28000 |
![]() |
CMR08F273FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $129.47000 |
CMR08F563GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $129.96500 |
|
![]() |
CMR08F303GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $130.34000 |
![]() |
CMR08F473FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $130.63000 |
![]() |
CMR08F513GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $130.96500 |
![]() |
CMR08F563JPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $131.41500 |
CMR08F623JOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $132.51500 |
|
![]() |
CMR08F913FPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $133.08000 |