| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.024 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F183FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $68.17500 |
CMR07F203FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $68.20750 |
|
CMR07F163FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $68.41500 |
|
![]() |
CMR08F243JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $68.43250 |
CMR08F273JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $68.62500 |
|
![]() |
CMR08F223GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $68.70500 |
CMR07F183GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $69.68000 |
|
![]() |
CMR07F203GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $70.17667 |
![]() |
CMR07F163GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $70.57667 |
![]() |
CMR07F153FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $70.97667 |