| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 400 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F133FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $54.99000 |
|
CMR07F103FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $55.08000 |
|
CMR07F163JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $56.16000 |
|
![]() |
CMR07F113JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.35800 |
![]() |
CMR07F912FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.43000 |
![]() |
CMR07F123FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.53800 |
CMR07F153JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $56.59250 |
|
![]() |
CMR07F113FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.65500 |
![]() |
CMR07F123GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.78500 |
![]() |
CMR07F133JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.78500 |