| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.012 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD163FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $41.98500 |
|
CD42FA823JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.082UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $42.09000 |
|
CMR07F153GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $42.15667 |
|
![]() |
CMR06F432FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $42.15667 |
![]() |
CMR07F133GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $42.22833 |
CMR03F361GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $42.24571 |
|
![]() |
CDV30FJ432FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $42.42667 |
![]() |
CMR07F562FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $42.42667 |
CD42FA753FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $42.45000 |
|
![]() |
CMR07F622GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $42.49833 |