| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.082 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.461" W (37.60mm x 11.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FA333FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $40.65000 |
|
CMR07F103JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $40.69857 |
|
CMR07F622FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $40.71571 |
|
![]() |
CDV30FH502FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $40.71667 |
![]() |
CDV30FH512FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $40.71667 |
CMR07F133FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $40.80571 |
|
![]() |
CDV30FH562FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $40.95000 |
CD42FD473JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 50 $40.98000 |
|
CD42FA753GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $41.04000 |
|
CD42FD513JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.051UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $41.16000 |