| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.382" W (20.60mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CD42FD393GP3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 78 $40.10333 |
CMR07F822FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $40.14000 |
|
CMR03F331GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $40.17571 |
|
![]() |
CMR07F622JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $40.28333 |
CMR03F241GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $40.28429 |
|
![]() |
CMR07F562GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $40.32000 |
![]() |
CMR07F512FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $40.35667 |
CMR07F912GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $40.39143 |
|
![]() |
CDS30FA333JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $40.41000 |
CMR06F472FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $40.51857 |