| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CM07 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F151GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $26.38818 |
|
CMR03F151GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $26.38818 |
|
![]() |
CDV30FJ222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.39111 |
![]() |
CDV30FJ242FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.39111 |
CMR03F910GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $26.40636 |
|
CMR03F910GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $26.40636 |
|
CMR03F910GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $26.40636 |
|
![]() |
CDV30FF272FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.41000 |
CMR03F271GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $26.46000 |
|
![]() |
CMR06F272GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $26.46000 |