| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.022 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH302FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.01111 |
![]() |
CDV30FJ272FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.03000 |
![]() |
CDV30FH502JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.04889 |
![]() |
CDV30FH512JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.04889 |
CD4FA112FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $26.07100 |
|
![]() |
CMR06F432FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $26.10000 |
CD30FD163FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.14840 |
|
CMR06F332FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.20800 |
|
CD4FA102FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $26.24500 |
|
CD4FA911FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $26.24500 |