| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1600 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F301FPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.42833 |
![]() |
CDV30FF202FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.44600 |
![]() |
CDV30FJ132FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.44600 |
![]() |
CDV30FJ152FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.44600 |
![]() |
CDV30FF392JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.50000 |
![]() |
CDV30FH162FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.50000 |
![]() |
CDV30FH182FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.50000 |
![]() |
CDV30FK222GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.51800 |
![]() |
CDV30FK242GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.51800 |
![]() |
CMR06F302JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.51818 |