| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4300 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.571" (14.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F472JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.24833 |
![]() |
CMR04F361FPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.26583 |
![]() |
CMR06F202GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.26636 |
CMR04F221FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.28385 |
|
CMR04F301GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.28385 |
|
![]() |
CDV30FH332JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.28400 |
![]() |
CDV30FH362JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.28400 |
![]() |
CDV30FJ362JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.28400 |
CMR03F241JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $22.37417 |
|
![]() |
CMR04E680FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.37417 |