| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1600 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV19FF432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.86360 |
![]() |
CMR06F152JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.86385 |
![]() |
CMR06F162JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.86385 |
![]() |
CMR06F222JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.86385 |
CMR03E200DOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $18.86400 |
|
CMR03E220DOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.86400 |
|
CMR03E220DOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.86400 |
|
CMR03F171JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.86400 |
|
CMR03F171JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.86400 |
|
![]() |
CDV30EK620FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.86417 |