| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD7FA112GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.80650 |
|
CMR04F181GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.81000 |
|
![]() |
CDV30FF162GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.81000 |
![]() |
CDV30FF182GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.81000 |
![]() |
CMR04F181FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.82786 |
![]() |
CDV30FF131FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.82833 |
![]() |
CDV30FF151FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.82833 |
![]() |
CDV30FF161FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.82833 |
![]() |
CDV30FF181FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.82833 |
![]() |
CMR04F161FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.82933 |