| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD18 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5000 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343" (8.70mm) |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD18FD512JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.42960 |
|
![]() |
CDV30FJ101FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.43167 |
![]() |
CDV30FJ111FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.43167 |
![]() |
CDV30FJ121FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.43167 |
![]() |
CDV30FJ910FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.43167 |
![]() |
CDV30FF222GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.44923 |
![]() |
CDV30FF242GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.44923 |
![]() |
CDV30FJ221FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.44923 |
![]() |
CDV30FK202JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.44923 |
![]() |
CDV30FH222GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.45000 |